COVID- හමුවේ එය පාලනය කිරීමට දුන් විශිෂ්ඨ නායකත්ව ශ්‍රේණිගත කිරීමේ 09 වන ස්ථානය ශ්‍රී ලංකාවේ ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාට හිමිවේ..!

 

මෙම ශ්‍රේණිගත කිරීම CMA Australia ආයතනය මඟින් සකස් කර ඇත.ලොව සංවර්ධිත ප්‍රභල රටවල් අභිබවමින් ශ්‍රී ලංකාව ඉදිරියට පැමිණීම ආඩම්බරයකි.

 

COVID-19 වෛරසය හමුවේ ශ්‍රී ලංකාවේ ක්‍රියකලාපය ගැන එම ලිපියේ සඳහන් කර තිබූ සටහනේ සිංහල පරිවර්තනයක් පහතින් දක්වමි.

 

“අසල්වැසි ශ්‍රී ලංකාවට ඉන්දියාවේ නායකත්ව ප්‍රතිචාරය සලකා බලන්න.වුහාන් හි කොරෝනා වයිරස් නවකතාවේ මූලාරම්භය ප්‍රකාශයට පත් කිරීමත් සමඟම, සිදුවිය හැකි අනතුර වළක්වා ගැනීම සඳහා ශ්‍රී ලංකා බලධාරීන් සුපරීක්ෂාකාරී වීමට පටන් ගත්හ. හමුදා සහ ජාතික බුද්ධි සේවය දැඩි සෝදිසියෙන් සිටියහ. රට තුළට පැමිණෙන සියලුම සංචාරකයින්ගේ ගමන් බිමන් සහ විභව තර්ජනයක් සහිතව නිරීක්ෂණය කිරීම සඳහා රජය විශේෂිත ගුවන් හා දේශ සීමා පාලන විශේෂ කණ්ඩායම් නිර්මාණය කළේය. ශ්‍රී ලංකා පවුල් 33 ක් ඉවත් කිරීම සඳහා වුහාන් වෙත ගලවා ගැනීමේ මෙහෙයුම් යවා ඇති පළමු රටවලින් එකක් ශ්‍රී ලංකාවයි. මෙම පවුල් විශේෂිත වාහකයක් හරහා ගෙන එන ලද අතර අද්විතීය නිරෝධායන මිලිටරි ස්ථානයක නිරෝධායනය කරන ලදී. නිරෝධායනය යටතේ සියලුම විභව සම්බන්ධතා අඛණ්ඩව නිරීක්ෂණය කරන ලදී. හමුදා කඳවුරේ සිටින අයට තොරතුරු ලබා ගැනීම සඳහා පූර්ණ ප්‍රවේශය ලබා දෙන ලදී. තොරතුරු පාලනය කිරීම සඳහා රජයේ පාලනයක් නොතිබූ බැවින් එහි විශ්වසනීයත්වය වැඩි විය.

 

CPI ශ්‍රේණිගත කිරීම්වල ශ්‍රී ලංකාව 93 වන ස්ථානයට පත්ව ඇතත් මෙයින් පැහැදිලි වේ. එය හොංකොං සහ තායිවානය වැනි රටවල් සමඟ GRIDTM දර්ශකයේ 10 වන ස්ථානයට පත්ව ඇත.

 

ශ්‍රී ලංකාව මෙතරම් හොඳින් ප්‍රතිචාර දැක්වීමට හේතුව ශ්‍රී ලංකාව තුළ සියලු පුරවැසියන් සඳහා නොමිලේ ලබා දෙන මහජන සෞඛ්‍ය පද්ධතියක් තිබීමයි. පසුගිය වසර 60 ක කාලය තුළ උපාධිධාරී පාසල තෙක් ශ්‍රී ලංකාවට නිදහස් අධ්‍යාපන ක්‍රමයක් තිබේ. රටේ සෑම ප්‍රදේශයක්ම ආවරණය වන පරිදි හොඳින් නියාමනය කරන ලද සහ නවීන වෛද්‍ය උපයෝගීතාවයන් හරහා දශක ගණනාවක් තිස්සේ හොඳ සුදුසුකම් ලත් සෞඛ්‍ය සේවා වෘත්තිකයන් සහ පරිපූරක වෛද්‍ය ශ්‍රම බලකායක් පුහුණු කර ඇති ස්තූතියට; සියල්ල නොමිලේ. වෛද්‍යවරුන්ට සහ පරිපූරක වෛද්‍ය කාර්ය මණ්ඩලයට ඔවුන්ගේ වෘත්තිය පුරා පශ්චාත් උපාධි පුහුණුව සහ අඛණ්ඩ වෛද්‍ය අධ්‍යාපනය ලැබේ. සියවස් ගණනක් පැරණි ප්‍රජා සෞඛ්‍ය වැඩසටහනක් ද දූපත් ජාතියට ඇත. මාතෘ හා ළමා මරණ අනුපාතය වැනි සෞඛ්‍ය සංඛ්‍යාලේඛන කලාපයේ අඩුම අගයයි. ඇත්ත වශයෙන්ම, බටහිර ලෝකයට සාපේක්ෂව. කලාපයේ ආයු අපේක්ෂාව ඉහළම මට්ටමක පවතී. ජාතිය 100% එන්නත ආවරණය කර ඇති අතර, ප්‍රතිශක්තිකරණ දීර්ඝකාලීන වැඩසටහන යටතේ සියලුම ප්‍රතිකාර නොමිලේ ලබා දෙනු ලැබේ.”

 

එම සම්පූර්ණ ලිපිය පහතින්

https://www.cmawebline.org/…/grid-index-tracking-the-globa…/

 

-Malith Induranga

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here